دانلود پایان نامه روش تحقیق و پروپوزال
برای راهنمای بیشتر و مشاهده فهرست کلی مطالب بر روی لیست همه فایلها کلیک کنید.
تمامی کالاها و خدمات این فروشگاه، حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه میباشند و فعالیتهای این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران می باشد.

هنر منابع و مآخذ معماری اسلامی

دسته بندی : متفرقه 2

تعداد صفحات : 560 صفحه

هنر منابع و ماخذ هنر اسلامی

معماری اسلامی

هنر اسلامی

باستان شناسی دوره اسلامی

این کتاب تنها باهدف آموزش و بیان هنر منابع و مآخذ معماری اسلامی به دانشجویان رشته­های هنر (صنایع‌دستی، پژوهش هنر، معماری و شهرسازی)، الهیات، رشته­ های مرتبط با تاریخ و باستان­شناسی در مقطع کارشناسی و دکتری تدوین‌یافته است. و یکی از کاملترین منابع کنکور می باشد.

مقدمه

یکی از مشکلات دانشجویان رشته ی باستان­شناسی دوران اسلامی و معماری کمبود منابع علمی به زبان فارسی است، هرچند در برخی زمینه­ها کتاب­هایی به زبان فارسی تألیف و یا ترجمه‌شده است؛ اما به­طور‌کلی کمبود منابع و متون فارسی در این رشته بسیار چشمگیر است. به همین خاطر نگارنده بر آن شد که کتاب زیر را به رشته ی تحریر درآورد. کتاب حاضر از چهارده فصل تشکیل‌شده است، فصل اول مربوط به ویژگی­های معماری در دوران اسلامی ایران و جهان اسلام می­باشد، فصل دوم تا چهارم مربوط به معماری اسلامی از صدر اسلام تا دوران اسلامی، فصل پنجم روند شکل­گیری مجموعه بناهای مذهبی و غیرمذهبی، فصل ششم اوضاع شبه‌جزیره عربستان تا عصر فتوحات اسلامی، فصل هفتم سمبولیسم (معماری) در کشورهای اسلامی و معرفی اجمالی کشورهای اسلامی و فصل هشتم تا سیزدهم به معرفی هنر خط و نقاشی و صنعت فلزگری، سفالگری، نساجی، صفحه‌آرایی و کتاب‌آرایی می­پردازد. فصل چهاردهم به بررسی و معرفی منابع دوران اسلامی اختصاص داده‌شده است.

ضرورت تدوین و تألیف کتاب حاضر بیشتر به دلیل تنوع منابع و دسترسی نسبتاً دشوار به منابع اصلی انجام گرفت. ازآنجایی‌که منابع هنر منابع و مآخذ معماری اسلامی به دلیل گستره وسیع مطالعاتی و دامنه زمانی و جغرافیایی جهان اسلام، از تنوع و پیچیدگی در آثار و متون برخوردار است، دسترسی آسان و جامع دانشجویان به مواد فرهنگی و منابع مکتوب امری است تقریباًَ ناممکن. به همین خاطر نگارندگاه این سطور، بر آن شد، اندکی از دشواری مسئله کاسته و با گردآوری مطالب مهم و کلیدی در یک کتاب، به ارتقای سطح دانش و آگاهی بخشی عمومی به دانشجویان، محققان و علاقه­مندان هنر و باستان­شناسی اسلامی تلاش نماید. بدیهی است، ازآنجایی‌که این کتاب تنها باهدف آموزش و بیان هنر منابع و مآخذ معماری اسلامی به دانشجویان رشته­های هنر (صنایع‌دستی، پژوهش هنر، معماری و شهرسازی)، الهیات، رشته­ های مرتبط با تاریخ و باستان­شناسی در مقطع کارشناسی و دکتری تدوین‌یافته است. از ارائه ارجاعات درون‌متنی پرهیز شده است. به­طورکلی، نگارنده کتاب حاضر از دو رویکرد برای انتقال مفاهیم به دانشجویان عزیز استفاده نموده­اند. در رویکرد نخست، به گونه­شناسی بناها پرداخته‌شده و آثار معماری ایرانی و جهان اسلام بر اساس عملکردشان مورد ارزیابی قرارگرفته‌اند. در ادامه، بر اساس گاه‌شماری و تقسیم ادوار تاریخی و تفکیک آثار معماری برحسب دوره­های زمانی موردمطالعه و بررسی قرارگرفته‌اند. بی­شک این کتاب مقدمه­ای بر هنر منابع و مآخذ معماری اسلامی است و تلاش داشته است تا بابیانی ساده و روان به توصیف کلیات هنر و معماری دوران اسلامی ایران و جهان اسلام بپردازد.

و امّا سخن همیشگی: ادّعایی نیست که این کتاب بتواند پاسخگوی همه ی سؤالات علاقه­مندان باشد بلکه آرزومندم بتواند سؤال برانگیزد و شک ایجاد کند؛ چراکه سؤال و شک مقدمه ی یقین است. پیشاپیش تمام کاستی­های آن را می­پذیرم و ضمن پوزش از تمام علاقه­مندان به هنر و معماری دوران اسلامی، از اساتید، دانشجویان و پژوهشگران عزیز، انتقادات و پیشنهاد‌های دلسوزانه ی آن‌ها را به دیده ی‌ منت پذیرا هستم. در خاتمه لازم می­دانم از زحمات و راهنمایی­های دوستان، دانشجویان و اساتید گران‌قدر که در دانشگاه­های مختلف، همیشه با ابراز لطفشان من را شرمسار خودکرده‌اند، تقدیر نموده و تشکر خود را نثارشان کنم. همچنین از زحمات بی‌وقفه تمام باستان‌شناسان، معماران، تاریخ­نگاران و پژوهشگران نامی این مرزوبوم و تمام کسانی که مقدمات لازم برای ایجاد این کتاب را برای من تهیه نمودند، تشکر و قدردانی می‌نمایم، از درگاه پروردگار یکتا، سلامتی و طول عمر آنان را برای خدمت هرچه بیشتر به این سرزمین اهورائی را مسئلت دارم.

در پایان، این کتاب را تقدیم به «سبزخدا دولت­یاری»، «نازپری فرید»، «رنگینه شهری» می­نمایم و دست شما خواننده ی گرامی را به‌عنوان دوستی جدید می­فشارم و بدین دوستی افتخار خواهم کرد.

این کتاب یکی از کاملترین منابع کنکور کارشناسی ارشد و دکترای باستان شناسی، معماری اسلامی می باشد.

یا رب از ابر هدایت برسان بارانی

پیش‌تر زآنکه چو گردی زمیان برخیزم

عبّاس دولت­یاری

مؤلف کتاب

6

پیشگفتار

7

فصل اول: ویژگی­های معماری در دوران اسلامی

11

فصل دوم: معماری ایران از صدر اسلام تا عصر سلجوقیان

200

فصل سوم: معماری ایران از سلجوقیان تا پایان عصر تیمویان

216

فصل چهارم: معماری ایران از صفویان تا دوران معاصر

290

فصل پنجم: روند شکل­گیری مجموعه بناهای مذهبی و غیرمذهبی

325

فصل ششم: اوضاع شبه‌جزیره عربستان تا عصر فتوحات اسلامی

355

فصل هفتم: سمبولیسم (معماری) در کشورهای اسلامی و معرفی اجمالی کشورهای اسلامی

373

فصل هشتم: فلزکاری دوره اسلامی

405

فصل نهم: صفحه‌آرایی و کتاب‌آرایی دوره اسلامی

426

فصل دهم: سیر تحول خط در دوره اسلامی

432

فصل یازدهم: تاریخ هنر نقاشی در ایران پس از اسلام

466

فصل دوازدهم: نظری اجمالی بر تکنیک­های سفالگری در دوره اسلامی

488

فصل سیزدهم: منسوجات دوره اسلامی

503

فصل چهاردهم: منابع تاریخی دوره اسلامی

509

کتاب‌شناسی گزیده

533


هنر منابع و مآخذ معماری اسلامی
خرید و دانلود | 63,000 تومان
گزارش تخلف به پلیس سایت
محصولات مرتبط